top of page

Boşanıyorum. Ev/araba için verdiğim altınlarımı nasıl geri alabilirim?

·      Ev/araba alırken katkı olarak verdiğim altınlarımı boşanırken nasıl geri alabilirim?

·      Yaptığım katkıyı geri alırken zarara uğrar mıyım?Yaygın durum:


Ülkemizde yaygın yaşanan durum: eşlerin evlendikten sonra ev veya araba satın almak amacıyla kadına ait olan altınların bozdurulması şeklindedir.  

Medeni Kanun’a göre, mal rejiminin tasfiyesi sırasında katkıda bulunulan malda ortaya çıkan değer artışı için katkıda bulunan eş kural olarak katkısı oranında bir alacak hakkına sahip olur.


Peki katkıda bulunan eş katkısı oranındaki alacak hakkını boşanma sürecinde nasıl geri alabilir?


İki farklı yol izlenebilir:


Kadının kişisel malı olan ziynet eşyaları bozdurularak satın alınan ev veya arabanın değerine ziynet eşyası ile yapılan katkının mal rejiminin tasfiyesi davası ile talep edilmesi mümkün olduğu gibi, ziynet alacağı davası açılarak ziynetlerin aynen iadesinin talep edilmesi de mümkündür.

 

Ancak bu durumda, ülkemizin enflasyonist ortamı da dikkate alınarak, davacı eş açısından hangisinin daha avantajlı olduğunun tespit edilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

1.     Ziynet Alacağı Davası Yolu:

 

Ziynet eşyalarını bozdurarak ev veya araba satın almanız durumunda, ziynet alacağı davası açarak bozdurulan ziynetlerin iadesini talep etmeniz de mümkündür.

 

Ancak bu durumda, daha önce de bahsettiğimiz üzere, ülkemizin enflasyonist ortamı da göz önünde bulundurulduğunda, ziynetlerin aynen iadesini talep etmeniz hak kaybına uğramamanız adına sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.

 

2.     Mal Rejiminin Tasfiyesi Davası Yolu:

 

Bu yol ile “değer artış payı alacağı” talep edebilirsiniz. Değer artış payı alacağı bakımından esas alınacak değer ise malın tasfiye sırasındaki güncel sürüm değeri olacaktır.  Bu değerin ise karar tarihine en yakın tarihteki değer olması gerekir.

 

Diğer yandan belirlenecek bu alacağa dava tarihinden değil ancak tasfiye tarihinden itibaren faiz işletilecektir. 

-Av. Elif Nur Çalışan


3 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page